Netzgänger: Sprachauswahl türkische Version

Netzgänger Projesi

Bilgisayar ve İnternet - Fırsatlar ve Riskler

jugendlicher wiese

Bilgisayar ve internet günlük yaşamın doğal bir parçası haline gelmiştir: bilgilere her zaman ulaşabiliriz, biz kolayca her zaman olduğumuz yerde internet ve akıllı telefon üzerinde haberleşiyoruz, sosyal ağlarda arkadaşlarımızla ve tanıdıklarımızla bağlantı halinde bulunuyoruz, online banka işlemleri, internetten alışveriş ve medya kullanıyoruz ...

Bu gelişme çocuklar ve ergenler için özel değil. Onlar bununla büyüdüler ve bağımsız bilgisayar ve Internet kullanmak icin kendilerine sunulan fırsatlar ile erken yaşta başlar.

Bu fırsatlar ve riskler getiriyor. Birçok çocuklar ve gençler bu riske karşı hazır değiller. Okullarda öğrenerek, genellikle iyi bir teknik anlayış ile sosyal ve pratik becerileri. Eksik olan tek şey:

  • Sosyal ağlarda benim profilde neyı kolayca gösterebilirim?
  • çevremde tanıdığım birisine internet üzerinden kötü muamele yapilirsa, ben nasıl yardim edebilirim?
  • Bilgisayar oyunlardaki tehlikeli sınır nerede?

Bu beceriler çocukların ve gençlerin   mümkün olduğunca internette güvenli olmak ve tehlikeli durumlardan kaçınmaları için gereklidir.

 

Netzgänger Projesi

Önleme projesi Netzgänger bu konularda başlıyor ve on ve oniki yaşinda arasinda olan öğrencilere bilgi ve karar ve uygulama kabiliyet veriyor bir düşük riskli ve düşünceli Bilgisayar ,internet kullanımını sağlıyor.

Bu öğrencilere daha iyi ulaşmak için, akran projesi olarak geliştirildi. Bu vasitayla daha yüksek sınıflardaki öğrenciler eğitiliyor ve bu bilgileri daha sonra genç öğrencilere aktaryıorlar.Bu daha yüksek bir notu gelen öğrenciler ("Peer") daha sonra genç öğrencilerin kendi bilgiyi coğaltarak aktarmaktır. 2013 yılında 600 Peer tüm Bavyerada eğitim almış ve böylece bu bilgiler  3700 öğrencilere ulaştırılmış.

Mayıs 2012 ve Mayıs 2013 arasında 364 öğrenci proje hakkında sorulan projenin bir değerlendirmesi vardı, onun etkinliği teyit edildi. Bu projenin etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

Bu proje ortaokularda üc ve liselelerde için dört modülü kurlarda kapsiyor: Sanal oyun dünyalar, Sosyal ağlar, Internette zorbalık ve Internette akıllı: Daha ayrıntılı bilgi burada.