Netzgänger: Sprachauswahl türkische Version

Projenin içeriği

Netzgänger projede üç konu üzerinde (ortaokullar) veya dört konu üzerinde (liseler) ile calışacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için alanların birine tıklayın:

Internette zorbalıkaccordion-symbol cybermobbing

Zorbalık, tehdit, utandırma ya da daha uzun bir süre boyunca başkalarını taciz, hakaret olarak tanımlanır. Giderek, bu da internet üzerinden ya da cep telefonu ile olur, buna Internette zorbalık (cybermobbing) denir. Kurban saldırıların nereden geldiğini bilemez.
Yapilan JIM-araştirmaya göre 2013 yılında 12% 12-19 yasları arası genclerin taciz edildigini gösteriyor. Katılımcıların üçte biri çevrede Internet veya cep telefon üzerinden taciz edilen bir kişiyi tanıyor.

Internette zorbalık modülde öğrencilerin bu konu için dikkat etmeleri gerekir. Bu tema için öğrencilere kabadayılık modülü duyarlı olmalıdır.Öğrenciler Internette zorbalık ne olduğunu, kimin katıldığını ve kendilerine yada başkalarına nasıl yardim edebileceğini öğreniyorlar. Belirli egzersizlerde ve tartışmalarda öğrencilerin karşılıklı faillerin, mağdurların ve takipcilerin perspektifden inceliyorlar ve saygılı davranmasını öğreniyorlar. Sonra öğrencilerin kendisine kabadayılık durumunda nasıl davranmaları uygulanmaktadır.

Sosyal ağlaraccordion-symbol soziale netzwerke

Yapılan sorular karşısında 6 ile 13 yaş arası öğrencilerde en sevilen sayfa Facebook (17%) bir numara. Çocuklar ve gençler erken yaşlarda (ortalama 10 yasında) sosyal ağlarları kullanmaya baslıyorlar (KIM-çalışma, 2012), buda günlük yaşamın bir parçası oluyor: dörtte üçü 12-19 yaşındaki gençler her gün yada haftada birkaç kez sosyal ağları kullanıyor(JIM çalışması, 2013).

Sosyal ağlar modülde sosyal ağlarda olan  fırsatlar ve riskler konuşuluyor. Gizlilik ve özel verinin korumanın önemini calışarak elde ediliyor ve sosyal ağlarda özel kendi verilerle uygun bir uygulama aracılık ediliyor. Öğrencilere nasıl güvenli bir profil veya etkinlik davetiyeleri yapıldığını öğrenirler. Modülün diğer odak arkadaşlık üzerinde. 12 ila 19 yaş arasi Cocukların ve ergenlerin sosyal ağlarda 290 "arkadaşlar" vardır.Bunlardan tek üçte biri düzenli olarak görüşmeleri vardır, (JIM çalışma, 2013). Bu nedenle, öğrenciler gerçek ve sanal arkadaşlik arasında benzerlikleri ve farkliliklari için duyarlı olmayı bilsinler.

Sanal oyun dünyalaraccordion-symbol spielewelten

12 ila 19 yaş arasında olan gencler hergün ortalama bir saatdan fazla ve hafta sonu 1,5 saatdan fazla olmak üzere ceşitli elektrik oyunlarında zamanlarını geçiriyorlar. Oğlanlar kız çocuklarından 2-3 defa fazla oynuyorlar. Erkekler kızlar gibi 2-3 kez sık oynuyorlar. Gençlerin neredeyse yarısı için bilgisayar oyunları günlük eğlencedir, (JIM çalışma, 2013).

Sanal oyun dünyalar modülde ilk olarak oyun alışkanlıklarına ilgi duyuyorlar. Öğrenciler bir kendi kendilerini gözlem-egzersizle kendi oynama zamanlığını ve oyun sebepleri acıklıyorlar. Sonra bilgisayar oyunların yerine başka seçenek calışarak elde ediliyor. Ayrıca öğrenciler sözde sosyal oyunların mekanizmaları inceliyorlar ve  riskli bilgisayar ve internet kullanmasını anlıcaklarını ve buna başa çıkmak için stratejilerini kazanıyorlar.

Internette akıllıaccordion-symbol recht

"Internette Akıllı" modülde ceşitli konular Internet ve akıllı telefon ile ilgili.Öğrenciler güvenli ve emin olmayan sayfaları ayırt etmeği öğreniyorlar, veri koruma konuyu inceliyorlar, cep telefonlarla ve akıllı telefonlarla sosyal uygun bir  kullanımı öğrenirler. Ayrıca, şu anda ilgili olan konularda konuşuluyor.

Bu yazının yeniden tasarlanması alındığında özellikle çocuklar ve gençler giderek interneti sadece bilgisayarda değil aynı zamanda interneti özellikli cep telefonlarında üzerinde kullandığını dikkate alınıyor. 2011 yılında, 12-13 yaş arası her altıncı gencin akilli telefona sahip olduysa, 2012 her üçüncü ve 2013 her ikisinde bir akıllı telefon vardı (JIM çalışmada, 2013).